Prezydent z wizytą w Lulkowie

W czwartek, 2 sierpnia Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz odwiedził Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie. Włodarz Pierwszej Stolicy Polski postanowił się zapoznać z funkcjonowaniem maszyny do utylizacji odpadów wielkogabarytowych oraz uruchomionej niedawno biogazowni. 

Jej pełna nazwa to mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy. To właśnie dzięki tej maszynie możemy uporać się z odpadami wielkogabarytowymi, zbieranymi z terenu Miasta Gniezna. Tych, jak pokazała przeprowadzona niedawno zbiórka nie brakuje.

Producentem sprzętu, który w listopadzie 2016 roku trafił do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie jest firma Pronar z Narwii. Dwuwałowy rozdrabniacz jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem odpadów, a zamontowane w nim elektromagnesy pozwalają na oddzielenie części metalowych od pozostałych, nienadających się do dalszego recyklingu materiałów. 400-konny silnik w trakcie godziny pracy spala 17 litrów oleju napędowego i jest w stanie zutylizować 40 m3 odpadów.

Rozdrabniacz nie tylko pomaga w gospodarowaniu odpadami wielkogabarytowymi. Jest także powodem częstych odwiedzin gości z różnych części świata. Zakład Zagospodarowania Odpadów jest niejednokrotnie wybierany przez firmę Pronar jako miejsce prezentacji możliwości tej maszyny. Tylko w ostatnim czasie gościliśmy delegacje z Ukrainy, Rosji, Korei Południowej, USA, Australii, Danii, Anglii i Norwegii.

Energia dzięki odpadom

Odpady mogą zyskać drugie życie na wiele sposobów. Jedynym z nich jest wykorzystanie ich do produkcji biogazu. W tym celu na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie uruchomiono specjalną biogazownię. Piec o mocy 120 KW zużywa biogaz bardzo dobrej jakości (do 80 procent metanu). Instalacja wykonana przez firmę Eco-Expert zużywa 20 m3 gazu na godzinę, który w trwającym obecnie okresie letnim jest wykorzystywany do podgrzewania wody do mycia i kąpieli. Niewykluczone, że zimą będzie w stanie zasilić częściowo centralne ogrzewanie.