Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt
ul. Kawiary 40
62-200 Gniezno

tel. 61 424 58 65
e-mail: schronisko@urbis.gniezno.pl

Godziny przyjmowania interesantów:

poniedziałek – piątek: 12:00 – 16:00

sobota: 12:00 – 15:00

niedziela i święta nieczynne

Obiekt położony jest na obrzeżach miasta i zajmuje trzy hektarowy zadrzewiony teren. Na terenie schroniska znajduje się budynek, w którym jest biuro schroniska, pomieszczenia socjalno-gospodarcze, gabinet lekarza weterynarii, myjnia dla zwierząt, chłodnia, pomieszczenia dla zwierząt chorych, pomieszczenia dla szczeniąt oraz kociarnia. Schronisko posiada 22 boksy o wymiarach 10 m2 każdy. Część z nich przeznaczona jest dla zwierząt odbywających kwarantannę po przybyciu do Schroniska, oraz dla zwierząt przejawiających agresję. Po obu stronach boksów znajdują się dwa korytarze dla obsługi, zapewniające dostęp do wszystkich zwierząt, w celu ich obserwacji, karmienia i wykonywania czynności higienicznych. Każdy kojec posiada posadzkę cementową, na posadzce ułożone są ochronne drewniane palety, na których ustawione są 3-4 budy. Wszystkie boksy są zadaszone i połączone z wybiegami. Na wybiegach ustawione są budy, rosną tam rozłożyste drzewa, które osłaniają psy przed nadmiernym nasłonecznieniem. Między gałęziami znajdują się karmniki dla ptaków, w których mogą one znaleźć karmę i schronienie. Ale nie tylko psy, koty i ptaki w gnieźnieńskim schronisku znalazły azyl. Przebywały też kozy, króliki, jeże a także sarna, lis, wiewiórka, żółwie, chomiki i świnki morskie.

 

1

Z ptaków ciekawostką był młody jastrząb, myszołów, bażant, kanarek, papuga, bociany które z powodu okaleczeń nie mogą odlecieć, no i łabędzie, które najczęściej zimą przemarzają, lub chorują na różnego rodzaju intoksykacje pokarmowe. Jednak głównymi rezydentami schroniska są psy. Psy bezdomne, stare, często okaleczone, psy potrącone przez pojazdy, psy z którymi właściciele muszą się rozstać z różnych powodów i psy porzucone przez swoich nieodpowiedzialnych i okrutnych właścicieli. Proceder porzucania nasila się szczególnie latem. Psy są porzucane bo ich właściciele nie mogą lub nie chcą ich zabrać na wakacje .Najlepszym rozwiązaniem byłoby zarezerwowanie psu miejsca w pensjonacie dla zwierząt, ale to wiąże się z wydatkami, dlatego bezduszni właściciele wyrzucają psa z domu, w różny sposób. Mianowicie, przywiązując do drzewa w lesie, do bramy Schroniska lub przerzucając go przez nią, wyrzucają z samochodu lub zwyczajnie zostawiają na pastwę losu.

Do schroniska w Gnieźnie trafiają różnie psy: pobite, poranione, chore i te które są niechciane. Leczymy ich rany, ratujemy życie, karmimy i otaczamy opieką. Ale głównym naszym celem jest znalezienie im domu, gdzie będą kochane , doceniane, gdzie człowiek stworzy im należyte warunki. Okrucieństwa wobec zwierząt jest dużo i chociaż z upływem lat zmienia się to na lepsze, potrzeba zmiany mentalności i edukacji od najmłodszych lat, by uwrażliwić ludzi na los zwierząt, by zdali sobie sprawę, że zwierzę to istota która czuje. Dopóki tego nie zmienimy, wciąż będzie rosła ilość porzuconych zwierząt w schroniskach. A każdy pies w schronisku to smutna historia, bo to że tu się znalazły to też okrucieństwo.

Do Schroniska w Gnieźnie przychodzi liczna grupa wolontariuszy, którzy zapewniają zwierzętom to czego im najbardziej potrzeba, czyli pieszczot, rozmowy, towarzystwa, zabawy i oczywiście spaceru.

Chcesz adoptować zwierzaka? Zapraszamy do zapoznania się z aktualną listą zwierząt czekających na adopcję bezpośrednio na profilu facebookowym: 

Schronisko dla Zwierząt w Gnieźnie

Schronisko pozytywnie ocenione przez NIK

Od 3 września 2012 roku do 23 stycznia 2013 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w 37 schroniskach na terenie całego kraju. Jedną z badanych placówek było gnieźnieńskie schronisko, mieszczące się przy ulicy Kawiary 38. Wyniki trwającej 40 dni kontroli były niezwykle zadowalające.

Schronisko znalazło się w wąskim gronie dziewięciu pozytywnie ocenionych instytucji. Raport pokontrolny szczególną uwagę zwraca na takie parametry jak najniższa śmiertelność (3,9%), czy największa ilość adopcji (87%). Oprócz tego placówka została dobrze oceniona pod względem liczby dokonywanych kontroli przez organ nadzorujący oraz stawki żywieniowej dla przebywających zwierząt.

Pomyślna kontrola radnych 

W gnieźnieńskim schronisku miała miejsce kolejna kontrola, tym razem z udziałem Urzędu Miejskiego oraz radnych z Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gniezna. Również i tym razem nie stwierdzono istotnych zastrzeżeń związanych z funkcjonowaniem placówki. Drobne uchybienia miały przede wszystkim charakter proceduralny. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.