Mamy 125 lat!

Ponad 12 dekad pracy na rzecz mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski. Mnóstwo wyzwań, przed którymi stawiała nas zmieniająca się co chwilę rzeczywistość. Zapraszamy na podsumowanie minionych 125 lat. 

Kiedy w 1983 roku powołano do życia Miejski Zakład Oczyszczania Ulic i Wywozu Śmieci, zapewne nikt nie przypuszczał, że firma zmieni się w przyszłości nie do poznania (i to nie jeden raz). Początki wyglądały zdecydowanie skromniej. Przykładowo ulice zlokalizowane na śródmieściu były sprzątane 6 razy w tygodniu, ulice boczne 2-3 razy w tygodniu, a peryferyjne raz na tydzień – tak wyglądały pierwsze lata działalności dzisiejszego URBIS-u. 

Do końca II wojny światowej w firmie nie zaszły żadne większe zmiany. Rewolucja nastąpiła po zakończeniu konfliktu zbrojnego, kiedy powołano do życia Miejski Zakład Siły, Światła i Wody, a tym samym zwiększono zakres działalności przedsiębiorstwa – obecnie za te działania odpowiedzialnych jest kilka spółek miejskich. 

Pierwszy rozłam nastąpił już w 1950 roku, kiedy postanowiono wydzielić Miejską Gazownię. W kolejnych latach od Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (bo taką firma miała wówczas nazwę) oddzielały się kolejne zakłady, tworząc samodzielne podmioty. Tak stało się chociażby z Zakładem Komunikacji Miejskiej, czy Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. 

Kolejna zmiana w nazewnictwie nastąpiła w roku 1982. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej było z pewnością dumnie brzmiącą nazwą, ale ze względu na swoją długość, zupełnie niepraktyczną. Z tego powodu od 6 września 2004 roku posługujemy się obecną nazwą – URBIS. W międzyczasie pośród rotacji w nazewnictwie dokonała się również istotna zmiana w formie organizacyjnej przedsiębiorstwa  – na mocy uchwały Rady Miasta od 1 lipca 1997 ówczesny MPGKiM został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma w tym kształcie funkcjonuje do dziś. 

Jak widać URBIS przeszedł bardzo długą drogę od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich lat jest jeden, niezmieniony obszar działalności – gospodarka odpadami. Obecnie jesteśmy odpowiedzialni za wywóz odpadów z terenu Miasta i Gminy Gniezno. Zebrane śmieci trafiają do Zakładu Oczyszczania Odpadów w Lulkowie, który obecnie jest sercem firmy. Wybudowany za ponad 80 milionów złotych zakład porządkuje odpady spływające z 14 gmin powiatów gnieźnieńskiego i wrzesińskiego. Rocznie przetwarzanych jest 56 tysięcy ton odpadów, za których selekcję odpowiada sześć separatorów optycznych oraz ponad kilometr taśm sortowniczych. 

URBIS to jednak nie tylko odpady. Oprócz tego administrujemy lokalami, znajdującymi się na terenie Miasta Gniezna oraz opiekujemy się bezdomnymi zwierzętami. Warto w tym miejscu podkreślić, że gnieźnieńskie schronisko, co potwierdziła kontrola Najwyższej Izby Kontroli, może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników dokonanych adopcji oraz bardzo niską śmiertelnością. 

Sukcesywnie staramy się modernizować przedsiębiorstwo. Jesteśmy w trakcie gruntownej modernizacji bazy przy ulicy Fabrycznej, która ma przeobrazić się w nowe miejsce dla Zakładu Oczyszczania Miasta. Ponadto w ostatnich latach udało nam się odnowić biura administracji, mieszczące się przy ul. B. Chrobrego 24/25, a kto wie, być może wkrótce zmodernizujemy również zabytkowe budynki, mieszczące się w tym miejscu. 

Od wielu lat jesteśmy mecenasem lokalnego sportu. Z dumą wspieramy zespół piłkarek ręcznych – MKS PR URBIS Gniezno, będąc tytularnym sponsorem pierwszej drużyny. Jesteśmy dumni, że mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do sukcesów osiąganych przez gnieźnieńskie szczypiornistki. Oprócz tego regularnie gościmy na Biegu Lechitów, gdzie jesteśmy patronem biegów młodzieżowych, poprzedzających główny półmaraton. 

Jubileusz 125-lecia Spółki jest przede wszystkim świętem wszystkich jej pracowników. Z tego powodu zaprosiliśmy ich do Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, aby wspólnie z zaproszonymi gośćmi uczcić to wydarzenie. Była to świetna okazja to podsumowań, podziękowań, wspomnień i gratulacji. Podczas gali głos zabrali prezes spółki URBIS – Edmund Młodzikowski oraz prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz, którzy następnie wręczyli wyróżniania przyznane przez prezydenta na wniosek Zarządu Spółki. Wśród uhonorowanych znaleźli się: 

 

Dyplomy uznania:
1. Paweł Ruman,
2. Kaczmarek Andrzej,
3. Mazur Jan,
4. Hertig Remigiusz,
5. Działa Stanisław,
6. Cieślewicz Mariusz,
7. Klorek Waldemar,
8. Cieślewicz Paweł,
9. Czekalski Czesław.

Medale koronacyjne:
1. Elzbieta Dulnik,
2. Mirosława Zawodna,
3. Emilia Wojciechowska,
4. Jarosław Jankowiak,
5. Roman Popek,
6. Józef Kuchta,
7. Jerzy Utig,
8. Renata Smaglewska,
9. Roman Ortarzewski,
10. Jacek Frankiewicz,
11. Andrzej Szewior,
12. Jarosław Kopaczewski.

 

 

 

Dwa specjalne wyróżnienia powędrowały na ręce Jerzego Kamińskiego oraz Włodzimierza Klimczaka, którzy w przeszłości kierowali przedsiębiorstwem. Prezydent postanowił odznaczyć ich medalem upamiętniającym 990. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. 

 

Spółka nie zapomniała również o byłych pracownikach, z którymi spotkaliśmy się w sali Hotelu Ibis. Była to znakomita okazja do tego, aby spotkać się ponownie w znajomym gronie i powspominać wspólnie spędzone lata. Nie zabrakło urodzinowego tortu, a wszyscy razem odśpiewali gromkie 200 lat.